7.5
45

Володар морів: На краю світу (2003)

Master and Commander: The Far Side of the World

12+  •  2 год 18 хв  • 
Країни: США
Жанр: екшн пригоди драма історичний
воєнний
Бюджет: 150 000 000 $
Касові збори в світі: 212 011 111 $
Касові збори в США: 93 927 920 $
Прем'єра в світі:
Прем'єра на DVD: 23 березня 2004
Прем'єра на Blu-Ray: 25 березня 2010
Режисер: Пітер Вір
КіноБаза: 7.5 (45)  IMDb: 7.4 (170793)
Моя оцінка:
/10
oscar oscar
2 оскари, детальніше
Є українське аудіо
Сюжет:

Капітан Джек Обрі отримує завдання нейтралізувати фрегат, котрий значно перевершує його власний корабель за розмірами та чисельністю екіпажу. Після першої поразки у бою погоня за невловимим противником стає особистою справою героя, примушує його обігнути мис Горн і приводить на Галапагоські острови...

Код для перегляду рейтингу кінобази Ключові слова:

французька Корабель Епос 19 століття Військово-морські сили Наполеонівські війни Капер Гонка переслідування Історичних романів Хірург Період драми Галапагоські острови Натураліст фрегат самоврядування хірургії Морський бій Довгоносик відкритому морі Королівський флот Українська військово-морського флоту

Виробничі компанії:

Twentieth Century Fox Film Corporation, Universal Pictures, Miramax, Samuel Goldwyn Films, 20th Century Fox

Актори: (Всі 34)
Рассел Кроу
Capt. Jack Aubrey
Пол Беттані
Dr. Stephen Maturin, Surgeon
Джеймс Д'Арсі
1st Lt. Tom Pullings
Edward Woodall
2nd Lt. William Mowett
Кріс Ларкін
Capt. Howard, Royal Marines
Макс Піркіс
Blakeney, Midshipman
Макс Бениц
Calamy, Midshipman
Lee Ingleby
Hollom, Midshipman
Річард Пейтс
Williamson, Midshipman
Роберт П'ю
Mr. Allen, Master
Річард МакКейб
Mr. Higgins, Surgeon's Mate
Іен Мерсер
Mr. Hollar, Boatswain
Тоні Долан
Mr. Lamb, Carpenter
Девід Трелфолл
Preserved Killick, Captain's Steward
Біллі Бойд
Barrett Bonden, Coxswain
Брайан Дік
Joseph Nagle, Carpenter's Mate
Джозеф Морган
William Warley, Cpt. of Mizzentop
Джордж Іннес
Joe Plaice, Able Seaman
Вільям Меннерінг
Faster Doudle, Able Seaman


Режисер:
Сценаристи: Патрік О'брайан, Пітер Вір, Джон Коллі
Композитори: Айва Девіс, Christopher Gordon, Річард Тоньетти
Відео: (Всі 2)
Master And Commander: The Far Side Of The World 2003 Trailer
2:44
Master And Commander: The Far Side Of The World 2003 Trailer
Master and Commander Trailer US Theatrical
2:47
Master and Commander Trailer US Theatrical
Зображення: (Всі 4)

Фільми того ж режисера: (Всі 10)
Рецензії: (Всі 1)
8/10 Чи то посередність, чи то золота середина...

Оскар - 2004, "Найкращий фільм", номінант

Як виявилося, ця кінокартина знята за мотивами серії романів Патріка О’Брайана про капітана Джека Обрі та його друга, корабельного лікаря Стівена Метьюеріна. Всього цикл містить 20 романів, у яких детально і з дотриманням фактів, відповідностей, використанням морської термінології та достовірним описом маневрування кораблів, описуються пригоди вказаних персонажів у період наполеонівських війн. Їх образи є вигаданими і тому збірними. Так, зокрема, автор приписує головному героєві Джеку Обрі подвиги, насправді здійснені іншими морськими капітанами, та все ж самі події романів, наскільки я розумію, значною мірою історично достовірні.

Судячи з опису, все, що лишалося кіновиробникам - це просто взяти один з готових сюжетів та відобразити його на екрані, намагаючись не нашкодити там, де все і так добре, і вони з цим нелегким завданням прекрасно справилися.

Сюжет кінокартини справді, як би це бана ... льно не звучало, захоплюючий і непередбачуваний. У певні моменти кінокартина навіть трохи імітує зміну жанрової спрямованості, що створює додаткову родзинку, а іноді вносить у оповідь певну долю іронії, та все ж основна задача сюжету, зважаючи на пригодницьку спрямованість фільму - тримати в напрузі, при цьому не нагнітаючи її на порожньому місці з повітря, що йому цілком вдається.

Не являючись знавцем, але все ж маючи певні уявлення про те, як мають виглядати морські битви (спойлер: не так, як у Піратах Карибського моря), сказала б, що ця сторона знята максимально реалістично, але при цьому і достатньо захопливо. Виявляється, тримати увагу глядача можна і без польотів на мотузках, акробатичних трюків та криків "На абордаж!". Так само довіру викликає і антураж, і зображення тогочасного морського побуту. Ну і не могла не порадувати відсилка до Дарвіна з його дослідженнями Галапагоських островів.

Акторський склад цікавим чином перегукується зі знятими за пару років до того "Іграми розуму". Там якраз запалював тандем Рассела Кроу у ролі дивакуватого інтроверсивного аж до асоціальності математика і Пола Беттані у ролі веселого та хвацького сусіда по кімнаті. У цьому фільмі ми мали можливість спостерігати за цікавою метаморфозою: Рассел Кроу у ролі веселого, балагуристого та водночас домінантного капітана, та Пол Беттані у ролі його антипода - спокійного та іронічного лікаря-натураліста. Ця парочка також постійно демонструвала різницю у поглядах на те, що складало реалії їх життя: на війну, обов'язок, дисципліну і владу, дружбу і дане слово, відповідальність та совість, але дивним чином виходило, що пристати на правоту одного з них повністю неможливо. Кожен з них має свою правду, а разом вони доповнюють одне одного, немов віолончель та скрипка у струнному дуеті, і водночас врівноважують одне одного, немов дві шальки терезів.

Окрім сказаного вище, вагомою перевагою фільму можна назвати те, що він не кидається в крайнощі: не скочується в гуморну оповідку на зразок тих же Піратів, але і не вдаряється у надмірно смішний пафос, яким так часто грішать американські епічні кінокартини. Навіть напутня промова капітана у сцені перед боєм нагадує скоріше короткий інструктаж і містить буквально пару пафосних слів про батьківщину, лише щоб швидко нагадати солдатам, хто вони, що тут роблять і навіщо. Завдяки цьому персонажі картини, і головні, і другорядні, виглядають живими. Ти їм віриш, а тому за них переживаєш. Їх мотивація стає простою, зрозумілою і ненадуманою, відображаючи звичні, та водночас не так і прості істини.

Однак при всіх достоїнствах складається враження, що фільм намагається бути водночас усим і всім догодити, а тому він якийсь “усереднений”. Не драма, не комедія, просто хороше пригодницьке кіно, але воно ризикує не лишитися у пам'яті надовго. Здається навіть, що зараз про цей фільм вже взагалі мало хто знає і пам'ятає. Не вистачає йому якоїсь невловимою родзинки для того, щоб із хорошого кіно перетворитися на надзвичайне. З іншого боку, може так і виглядає “золота середина” за всіма параметрами?

Ну і, виходячи з факту наявності багатої літературної основи, як на мене, варто було б знімати не фільм, а серіал, адже ці цікаві персонажі заслуговують на більш детальну розповідь про їх морські пригоди, або, як мінімум, на її продовження.

3 з 3 користувачів вважає цю рецензію корисною

Увійдіть, будь ласка, щоб написати рецензію

Нещодавно переглянуті: