Арсен Гребенюк

Так, дивно описувати враження від фільму, який втрачено. Подивитися "Васю-реформатора", на жаль, неможливо. Проте на сайті ВУФКУ викладено сценарій, що дає уявлення про "Васю".

За ним це життєствердна комедія про винахідливого хлопчика, чиї витівки повсякчас обертаються на користь. Він викриває обманщиків, лицемірів, ловить злодія, та перевиховує свого дядька-пияка. Ще мала нова людина, нового суспільства, постає культурним героєм, який з наполегливістю пророка-трикстера несе цивілізацію на такий собі "дикий захід", де стикаються минуле з майбутнім, а традиція з революцією. Вася встигає багато, і навіть не шукає собі пригод зумисне. Здається, сама його присутність несе якусь ауру веселого перетворення.

Коли знімали фільм, це ще були часи НЕПу, і віра в побудову різних "Нью-Васюків" багато в кого була щирою. Як і віра в те, що всілякі "реакційні елементи" врешті стануть пліч-о-пліч з бравими молодими комуністами та підуть єдиною родиною у світле майбутнє. Фінал сценарію показує утопію, де ідейних ворогів не лишається, всіх єднає спільна справа, прогрес, а особливо - кіно, найважливіше, за словами Леніна, мистецтво.

"Вася-реформатор" - це пам'ятник наївності тих недовгих років, коли, як багатьом здавалося, все йде правильним шляхом у найбільшій на світі державі. Напевне й наївності самого Довженка, що вже скоро особисто відчув - стало не до жартів.
3 з 3 користувачів вважає цю рецензію корисною
Коментарі:
Поки коментарів нема. Будьте першими - напишіть коментар!

Увійдіть, будь ласка, щоб коментувати

Нещодавно переглянуті: