9 рота (2005)

9 rota

Епізод бою десантників з душманами, показаний у фільмі, повністю відрізняється від того, що сталося насправді: час року (у реальності — це зима, січень, а не спекотне літо), місцевість (в реальності — це гори, а не пустеля), сам бій відбувався не вдень, а вночі, втрати (загинуло 6 бійців із 39, а не 1, який залишився в живих, як у фільмі), хід бою, його результати, характер всієї бойової операції були змінені до невпізнання.
Дія фільму відбувається у 1989 році, хоча реальний бій відбувався у 1988 році, коли до остаточного виведення військ залишався ще рік.
Для сцени походу Джоконди за сірниками знімальній групі знадобилася ослиця, яка не боялася б камери. Збившись з ніг, автори звернулися до Ялтинського зоопарку, де їм негайно порекомендували досвідчену актрису, дебют якої відбувся… у 1966 році, у фільмі Кавказька полонянка, або Нові пригоди Шурика (1967) Леоніда Гайдая. «Беріть, не пошкодуєте!» — сказав дресирувальник і не обдурив: літня ослиця чудово впоралася з роллю.
У фільмі використано популярне кліше часів Афганської війни. Капітан-розвідник заявляє солдатам: «Ніхто і ніколи ще не зміг завоювати Афганістан». Тим часом історія Афганістану говорить про зворотне. До XVIII століття незалежної держави на території сучасного Афганістану не існувало. Утворене у 1709 р., Гільзейське князівство у 1737 р. було розгромлено військами Надир-шаха. Надалі Афганістан був багато разів окупований англо-індійськими військами. У 1839 р. англо-індійські війська (12 тисяч солдатів) взяли Кандагар, а потім і Кабул. Війна була легко виграна і на тамтешньому престолі запанував емір Шуджа-шах (ставленик англійців). Після серії повстань Велика Британія здійснила у 1878 р. нове вторгнення до Афганістану. У 1879 р. емір Якуб-хан підписав договір, згідно з яким Афганістан переходив під протекторат Великої Британії, афганський уряд втрачав право на ведення будь-якої зовнішньої політики не інакше, як за посередництва уряду Британії.
Фільм частково спародіювала комедія «Найкращий фільм».
Кіноекспедиція тривала 150 календарних днів. Знімальних днів (Москва та Крим) — 111. Зйомки фільму проходили з 25 травня по 12 жовтня 2004 року.
В основу сценарію Юрія Короткова лягли реальні події. 9 рота 345-го окремого гвардійського парашутно-десантного полку була чи не легендарним підрозділом Радянської Армії в Афганістані. Багато хто називав її «штрафною ротою», оскільки потрапляли туди в основному пропащі хулігани та «важкі підлітки». Але саме з «Дев'ятки» вийшло найбільше число Героїв Радянського Союзу.
Зйомки фільму проходили в Криму (Україна), Москві, Узбекистані (в місцях колишнього розташування реальних афганських «учбовок») та у Фінляндії.
На місцях підтримку знімальній групі подавали Президенти України, Узбекистану, міністри оборони цих країн, а також губернатор Підмосков'я генерал Громов, який був командувачем Південної групи військ СРСР у момент виведення Радянського контингенту з Афганістану.
Нещодавно переглянуті: