10/10 Хвиля (Die Welle)

Попередження: рецензія містить спойлери

Якщо з цього фільму вилучити останні 15 хвилин штучної кривавої розв'язки, то отримаємо суто «фашистську» версію, яка ніколи б не потрапила на широкий екран. Шкільний вчитель фізкультури, який хоча й не читав Ніцше і не малював акварелями, протягом тижня стає справжнім вождем і кумиром молоді. Як він це зробив? За його словами, він лише «розставив все на свої місця».

Його вступна «маніпуляція» юними вразливими умами школярів звелася до того, що він пояснив їм деякі правила хорошого тону:
- Вставати, коли вчитель заходить в аудиторію;
- Звертатися до вчителя «пане Венгер», а не «агов, Райнер, що за хрінь ти несеш?"
- Чітко і лаконічно висловлювати свою думку, коли тобі дають слово;
- Допомагати товаришеві, захищати його в разі небезпеки і т.п.

Цікаво, що 90 відсотків учнів сприйняли на ура ці «фашистські» правила, завдяки чому вони за кілька днів з різнокольорового стада обкурених пофігістів перетворилися на злагоджену команду, здатну змінювати навколишній світ за своїм розсудом. Решта 10 відсотків, що складалися з двох розумних дівчаток з красивими єврейськими очима, організували жорсткий опір прийдешньому тоталітаризму. На запитання вчителя, які ж соціальні умови призводять до диктатури, одна з них повідомляє:
- Націоналізм. На чемпіонаті світу раптом скрізь з'явилися німецькі прапори ... це було жахливо!
- Але якщо німцям не дозволити пишатися своєю країною, це повернеться бумерангом - вони зненавидять інших, - дивується молодий турок-іммігрант.
Мабуть, саме завдяки тому, що подібні «фашистські» погляди масово розповсюджені серед турків, їхню країну вже понад двадцять років вперто не хочуть приймати до Євросоюзу.

Ну, а з німцями, слава Богу, поки що «все гаразд»: вони продовжують каятися за злочини, яких не скоювали і матеріально допомагати нащадкам далеких родичів жертв цих злочинів. Хотілося б при нагоді запитати у них, чи пишаються вони при цьому своєю країною?...

Примітка: Восени 1967 р. у каліфорнійському містечку Пало-Альто вчитель історії Рон Джонс провів у своєму класі експеримент на тему націонал-соціалізму. У цьому експерименті, що став основою для сюжету фільму, не було ніякої стрілянини і жодних трупів.

Коментарі:
Поки коментарів нема. Будьте першими - напишіть коментар!

Увійдіть, будь ласка, щоб коментувати

Нещодавно переглянуті: